Co w przypadku sklepu?

Tworzenie sklepu internetowego

Na rynku obecnie znajduje się wiele dostępnych rozwiązań dla sklepów internetowych. Tworzone są one w oparciu o gotowe systemy, dostosowane do potrzeb danej branży. Mogą różnić się one funkcjonalnościami, wydajnością, możliwością integracji z innymi narzędziami czy modelami rozliczeniowymi. Oferowane platformy mogą posiadać różne formy dystrybucji m.in. open source, typu SaaS, licencje lub tworzone od podstaw.

Wyróżnić możemy następujące modele:

SaaS (software as a service )

Jest to rozwiązanie polegające na „wynajęciu” sklepu od usługodawcy. Usługa abonamentowa zazwyczaj zawiera pomoc techniczną, hosting, instalację sklepu czy pomoc przy ewentualnych awariach strony, za które odpowiedzialność ponosi dostawca systemu. Model ten zapewnia często podstawowy domyślny szablon graficzny z możliwością jego personalizacji.

Sklepy oparte na wersji SaaS posiadają w dużej mierze pewne ograniczenia, dotyczące np. wdrożeń indywidualnych, niestandardowych modyfikacji czy modułów.

Przykładami sklepów opartych na licencji SaaS są:

Open source

Serwisy w tym modelu posiadają otwartą licencję, co znaczy, że nie są płatne. Takie rozwiązania zazwyczaj stworzone zostały przez społeczności programistów i pasjonatów. Platformy te zazwyczaj posiadają wiele przydatnych modułów, funkcji i rozszerzeń. Ogromna popularność tego typu rozwiązań sprawiła, że na rynku IT funkcjonuje wiele firm i specjalistów zajmujących się dostosowywaniem i wdrażaniem sklepów opartych o ten model.

Przykłady:

Sklepy licencyjne

Sklepy licencyjne to systemy oferowane przez firmy, które tworzą je od podstaw. W ramach wykupionej licencji instalacja platformy odbywa się na określony okres gwarancyjny, który zazwyczaj obejmuje aktualizacje systemu. Sklepy posiadają również określone warunki wsparcia technicznego.

Przykłady sklepów licencyjnych:

Rozwiązania dedykowane

Kolejnym rozwiązaniem są sklepy tworzone na indywidualne zamówienia. Model ten pozwala na nieograniczone tworzenie funkcjonalności, dostosowane całego panelu administracyjnego do potrzeb użytkownika czy integrację z zewnętrznymi narzędziami informatycznym. Ogromną przewagą dedykowanych systemów e-commerce jest ich elastyczność rozbudowy oraz dostosowanie serwisu do potrzeb firmy. Szata graficzna tworzona od podstaw również może zostać odpowiednio przygotowana pod wymagania branży i sprzedawanego asortymentu. Niestety indywidualnie tworzone projekty często posiadają większą ilość błędów, które ujawniających się podczas funkcjonowania sklepu jak również ich wdrożenie jest bardziej czasochłonne i kosztowne.

Jak widać wybór odpowiednich narzędzi nie okazuje się łatwy. Warto sugerować się opiniami użytkowników i radami profesjonalistów. Wykonanie krótkiej analizy, wypisanie wad, zalet, funkcji jakie musi spełniać strona może być pomocne. Przystępując do budowy serwisu zawsze należy kierować się dobrem użytkowników, możliwościami optymalizacyjnymi pod kątem SEO oraz samą funkcjonalnością z której będziemy korzystać.